SUBLIMACE NO LIMIT

DOOSUN - Výrobce trik a textilu pro sublimaci a sublimační tisk TRIKA MIKINY VLAJEČKY POLŠTÁŘKY DRESY ZÁSTĚRY TOPY Sublimation Artikel - sublimation print SUBLIMATIONS-SHIRTS

SUBLI HELP

Úplný název programu zní SSC service utility. Slouží k pohodlnému ovládání a odstraňování různých neduhů u tiskáren, vznikajících náročným a dlouhodobým používáním, se kterými si neporadí běžný ovladač. Tento servisní prográmek je určený pro několik řad tiskáren Epson a je ke stažení zdarma na adrese http://www.ssclg.com/epson.shtml. Nelekněte se, stránky jsou psány azbukou, ale lehce se v nich zorientujete. Program umí obsluhovat většinu nejrozšířenějších modelů tiskáren Epson včetně nové řady Cxx. Pracuje pod operačními systémy Windows OSR2/98/ME/W2K/XP pro tiskárny s rozhraním USB. U tiskáren LPT nejsou v dokumentaci uvedeny systémy W2K a XP.

Co všechno umí program s tiskárnou dělat? Stačí se podívat na obrázek a je to hned jasné. Velmi výhodná je funkce samostatného čištění černých a barevných trysek. V běžném módu tiskárna čistí všechny trysky zároveň. Čištění je vlastně profouknutí trysek velkým množstvím inkoustu, který nenávratně zmizí v odpadním zásobníku tiskárny. A proč plýtvat drahocenný barevný inkoust při čištění, když nám špatně tiskne pouze černá hlava? S tímto programem si vyčistíte jen ty tryksy, které je zrovna potřeba čistit a ušetříte tak inkoust. Jestliže jste na tiskárně půl roku netiskli, a trysky jsou úplně zaschlé, je zde volba totálního čištění, které by mělo mít účinek i při velmi ucpaných tryskách, na které nepomáhá běžné čištění. Tato metoda je určena pouze pro krajní situace, protože spotřebuje hodně inkoustu.Další zajímavou věcí je obsluha interního servisního počítadla. To slouží k úplnému zablokování tiskárny, když je potřeba vyměnit nasákavou vložku ve vnitřním zásobníku odpadního inkoustu. Vložka stojí pár korun, ale práce autorizovaného technika je drahá, nemluvě o tom, že musíte s tiskárnou absolvovat výlet po městě. V rámci záruky je tato operace v autorizovaném středisku zdarma, ale po záruce už ne. A pokud tisknete často, budete muset měnit vložku co půl roku. Pokud už nemáte tiskárnu v záruce, a jste technicky trochu zdatní, zvládnete výměnu sami a pomocí tohoto programu si tiskárnu pohodlně odblokujete. Pro zvídavé: zásobník odpadního inkoustu naleznete jednoduše. Po otevření tiskárny uvidíte, že z místa, kde parkují tiskové hlavy, vede hadička přes malé čerpadélko až do odpadního rezervoárku. Musím vás však upozornit. Pokud si nejste jisti svojí technickou zručností, do podobných operací se nepouštějte. Špatnou a neopatrnou manipulací s komponenty tiskárny byste si ji mohli nenávratně poškodit.

Program SSC také umí nulovat počítadla stavu inkoustů. Tuto funkci jsem však neověřoval, protože můj model Epson C40 nemá zabudována tato počítadla. Stav inkoustu se u tohoto modelu odvozuje softwarově, podle počtu vytištěných stran. Každopádně je tento program dobrou pomůckou pro lidi, kteří chtějí mít svoje zařízení pod plnou kontrolou a nespokojí se jen s oficiálně dodávanými utilitami, které jsou víceméně automatické a dělají si co chtějí.

Nakonec ještě předkládám seznam momentálně podporovaných typů tiskáren:
Epson Stylus 480, 580, 680, 777, 780, 790, 880, C20, C40, C41, C42, C60, C61, C70, C80.
Epson Stylus Photo 810, 820, 830, 870, 890, 950, 1270, 1280, 1290.
Autor: R. Býček

 
doosun@seznam.cz * Rostislavova 26 * CZ 79601 Prostějov * Czech republic SUBLIMACE Subli print SUBLIMATIONS-SHIRTS